Wysoko Wrażliwa

WWO

Niedawno stuknęła mi i mężowi 7 rocznica ślubu i powróciły wspomnienia. Jeśli przypuszczasz, że będę dzieliła się jakąś piękną, wzruszającą historią miłosną, to odrzeknę, nie tym razem. Dziś chcę rzucić światło na coś innego niż czarujące momenty. Na to, co może zepsuć piękne wesele, wspaniały ślub i każdą inną szczególną chwilę. Zacznijmy jednak od początku.

Wyszłam za mąż w wieku 24 lat, zaraz po skończeniu studiów. Marzyłam o wspaniałej, romantycznej uroczystości w stylu rustykalnym, ze świecami na stole, przygaszonym światłem.

Starannie przygotowywałam wszystkie szczegóły. Samodzielnie zrobiłam winietki, torebeczki do cukierków (to chyba najbardziej bezsensowna robota świata), kosze prezentowe i mnóstwo innych ozdóbek-pierdółek. Urabiałam się po łokcie, choć wesele było rozmiarów przyjęcia, a ja jako świeża absolwentka miałam kupę wolnego czasu.

Finał był taki, że DJ nie przygotowała mojej starannie wyselekcjonowanej playlisty (tworzonej godzinami), choć tak się umówiliśmy i grał w głównej mierze swój mało atrakcyjny repertuar.

Jak zareagowała nieświadoma swojej wysoko wrażliwej natury panna młoda?

Wiadomo, dokładaniem sobie myśli i emocji. Czyli zamiast cieszyć się weselem i odpuścić niedociągnięcia, wkurzałam się coraz bardziej.

Czy myślisz, że nie zdawałam sobie sprawy już na imprezie, że warto odpuścić? Że lepiej się bawić, niż przejmować? Wiedziałam to doskonale, ale nie potrafiłam przestać czuć.

Gdybym wtedy wiedziała o sobie tyle co teraz, nie byłoby tego artykułu. Nie byłoby ukłucia żalu…

Co może zrobić WWO (wysoko wrażliwa osoba), żeby sobie nie skiepścić momentu?

Kiedy przeogarniają Cię emocje, tysiące myśli, spraw do zrobienia, nie wystarczy powiedzieć sobie dosyć. Raczej to, co siedzi Ci na głowie, nie zniknie w mgnieniu oka.

To tak, jakby ktoś powiedział, zrób szpagat. Bez uprzednich ćwiczeń raczej tego nie wykonasz (chyba, że masz wrodzone predyspozycje). Inna sprawa, gdy regularnie się rozciągasz i nawet jeśli nie dochodzisz do pełnego szpagatu, cieszysz się z efektu.

I tak jest też z myślami, emocjami, w zasadzie ze wszystkim.

Jeśli przyglądasz się swoim emocjom, wyzwalaczom emocji, następstwom ich pojawienia się, to po pewnym czasie zaczynasz rozumieć. Widzisz zależności, widzisz schematy i możesz z tym pracować. Im więcej ćwiczysz, tym sprawniej Ci wychodzi. Zamiast wikłać się we własne myśli, potrafisz się od nich dystansować. Serio. Wtedy nie umiałam, bo nie ćwiczyłam. Teraz ćwiczę i często przychodzi mi to naturalnie. Taka różnica.

Jak radziłabym przygotować się do ważnego, życiowego momentu?

Od przygotowania głowy. Swojej własnej głowy.

Zrozumienie

Po pierwsze, trzeba siebie poznać. Zrozumieć, kim ja w zasadzie jestem i jak funkcjonuję. Co mnie męczy, co relaksuje. Jak działam.

7 lat temu nie rozumiałam jeszcze czym jest wysoka wrażliwość

Nie znałam tego pojęcia, nie znałam siebie od strony wysokiej wrażliwości. Nie wiedziałam, czego dokładnie potrzebuję, by sobie pomóc, a szkoda. Zamiast rozładowywać napięcie, dokładałam sobie kolejnych powodów do zmartwień.

Jako osoba wyczuwająca mnóstwo subtelności, chciałam kontrolować każdy szczegół wesela. Było dla mnie ważne, by wszystkie pierdółki się zgadzały, w efekcie zamiast skupić się na lepszym researchu DJ-a, co było jedną z najistotniejszych kwestii, swoją energię poświęciłam na robieniu ręcznych kokardek (nie mam funkcji ikonki, która strzela sobie ręką w czoło, więc wyobraź to sobie teraz proszę).

Nie podążyłam też za swoim przeczuciem w odniesieniu do DJ-a. Już od początku coś mi nie grało, ale zagłuszyłam swoją intuicję i wyszło, jak opisałam powyżej.

Pamiętam, że przed tym wielkim dniem, jakim jest ślub czułam się przede wszystkim wyczerpana. Chudsza o parę kilo, maksymalnie zestresowana i przeciążona.

Dziś wiem, że wynikało to w znacznej mierze z tego, że nie potrafiłam o siebie należycie zadbać. Zatroszczyć się o moją wysoko wrażliwą głowę, bo po prostu nie znałam siebie od tej strony.

A jak jest u Ciebie, znasz siebie?

Jeśli masz problem w określeniu tego, czy jesteś WWO, być może poniższa charakterystyka Ci w tym pomoże:

 • Przeszkadzają Ci intensywne zapachy, bałagan, głośnie dźwięki
 • Trudno Ci się skupić na wykonywaniu obowiązków, gdy masz wiele rzeczy do zrobienia w krótkim czasie
 • Masz wysokie poczucie sprawiedliwości
 • Chłoniesz emocje innych
 • Wyczuwasz subtelności, na które większość nie zwraca uwagi
 • Potrafisz się bardzo szybko ekscytować i cieszyć całą sobą
 • W dzieciństwie byłaś określana jako wrażliwe, uczuciowe dziecko
 • Masz poczucie, że gdy ktoś Cię obserwuje, gorzej radzisz sobie z zadaniami
 • Charakteryzujesz się dużą wrażliwością na ból
 • Potrafisz być głęboko poruszona sztuką
 • Masz bogate życie wewnętrzne
 • Lubisz oddawać się fantazjowaniu
 • Cechuje Cię kreatywność
 • Nie lubisz, gdy w jednym czasie dzieje się zbyt wiele

Jeśli wysoko wrażliwa osoba zna siebie, jest w domu, bo zamiast wpasowywać się w ramy świata, zaczyna dopasowywać się do siebie.

Ja dziś umiem obchodzić się ze swoją wysoko-wrażliwą naturą bardziej niż kiedykolwiek indziej.

Da się sobie pomóc, da się tak nie przejmować, da się żyć w mniejszym stresie, w zgodzie ze sobą.

Może teraz czeka Cię coś przełomowego, trudnego, stresującego? Masz wpływ na to, jak się czujesz, jak reagujesz. Są sposoby, by sobie pomagać i nie musieć przeżywać swoich koszmarów dzień do dnia. Czy to wymaga czasu? Jasne, nic od razu nie przychodzi, ale wiesz co, warto! Rekomenduję Ci podjąć wysiłek, bo idzie o Twoje życie.

Odporna i wrażliwa w biznesie

Dlatego wraz z Darią Turowską-Makoś z Balansology tworzę kurs dla wysoko wrażliwych kobiet, bo chcę zmieniać nie tylko swój świat na lepsze, ale Twój także. Albo przynajmniej dać Ci taką opcję, żebyś mogła sięgnąć po narzędzie, które przygotowały 2 wysoko wrażliwe kobiety dla innych wysoko wrażliwych. 

Już niebawem ukaże się kurs „Odporna i Wrażliwa w Biznesie„, stworzony po to, by ogarnąć swoją wrażliwość, zrozumieć siebie i wykorzystać narzędzia, które nie obciążą, nie obiecują Bóg wie czego, a po prostu pomogą. By czuć się dobrze ze sobą i z ludźmi wokół. Kurs składa się z modułów o przebodźcowaniu, emocjach, oddechu, mindfulness, afirmacjach, wysokiej wrażliwości.

Tworzymy go miękko, bez presji, z balansem i dbałością o jakość. Zawarłyśmy w nim 100% naszego doświadczenia, zero ściemy. Bo takie są osoby wysoko wrażliwe, uczciwe, rzetelne, chcące zmieniać świat 😀

Jeśli jesteś zainteresowana kursem Odporna i Wrażliwa w Biznesie, zostaw do siebie maila 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.